Terminem aftozy, określa się grupę chorób, których podstawowym wykwitem są afty.
Czym zatem są afty? Afty to owrzodzenia lub nadżerki błony śluzowej jamy ustnej, które określa się jako wykwity zapalne plamogrudkowe.

Afty charakteryzują się tym, że mają:
– owalny lub okrągły kształt,
– białożółty lub szarożółty kolor,
– rozmiar o wielkości ziarna soczewicy lub ziarna grochu (rzadko bywają większe),

Afty występują pojedynczo lub mnogo, są wyraźnie odgraniczone od błony śluzowej i występują na podłożu zapalnym, lekko obrzękniętym. Żółtawy nalot afty jest wysiękiem włóknikowym, tworzącym się na powierzchni obumarłego nabłonka. po którego usunięciu odsłania się powierzchowna sącząca nadżerka.

W ujęciu mikroskopowym afta po usunięciu obumarłego nabłonka daje obraz sączącej nadżerki ze znacznym poszerzeniem światła naczyń krwionośnych.

Przyczynyetiologia aft nie jest znana jednak zauważono związek powstawania aft z czynnikami takimi jak:
stres,
– gorączka,
– urazy mechaniczne, które umożliwiają rozwinięcie się aft (podrażnienie szczoteczką, zabiegami stomatologicznymi, aparatem ortodontycznym),
– urazy chemiczne ( spowodowane np. występowaniem dodecylosiarczanu sodu będącego składnikiem niektórych past do zębów),
– niektóre leki (przyjmowanie silnych antybiotyków),
– zapalenia jelit,
– nawykowe przygryzanie warg, policzków,
– alergie i wrażliwość na niektóre składniki pokarmów (np. konserwanty, ostre przyprawy),
– zmiany hormonalne,
– słaba odporność,
– niedobory żelaza, kwasu foliowego, witaminy B12,
– zakażenie wirusem HIV,
– białaczka

Gojenie się afty trwa od kilku do około 14 dni i odbywa się poprzez nabłonkowanie, o ile nie wda się  wtórne zakażenie.

 

POSTACI AFT WEDŁUG ŚWIATOWEJ ORGANIZACJI ZDROWIA (WHO)

 

 
MAŁE AFTY MIKULICZA – bezpośrednio na ich pojawianie się mogą wpływać niektóre urazy chemiczne i mechaniczne. Afty te mogą w niektórych przypadkach mogą wiązać się także z:
– okresem miesiączkowym,
– przewlekłymi zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi,
– alergiami,
– psychopatiami
Występowanie tych wykwitów spotyka się głównie u osób dorosłych, niezależnie od płci, rzadko u dzieci. Niekiedy występują u osób z tej samej rodziny. Pojawienie się aft, ogranicza się zwykle do 1-4 wykwitów, jeden rzut trwa od 4-8 dni (ból z każdym dniem się zmniejsza lub ustępuje). Przerwy między nawrotami mogą trwać od kilku dni do kilkunastu miesięcy. Poszczególne rzuty mogą jednak w niektórych okresach występować tuż po sobie przez dłuższy czas.

Objawy aft przewlekłych nawrotowych:
– wielkość nadżerki do 10mm,
– mają mniej regularny kształt,
– są otoczone wyraźnym rąbkiem zapalnym,
– może im towarzyszyć ból od strony węzłów chłonnych,


Umiejscowienie aft przewlekłych nawrotowych:
– zachyłki przedsionka,
– miejsce przyczepu wędzidełek wargi górnej i dolnej lub języka,
– brzegi i koniec języka,
– wargi oraz przednie fałdy podniebienne
* nigdy nie występują na podniebieniu twardym ani na dziąsłach. 
 

AFTY SUTTONA –  zostały opisane jako zapalenie okołogruczołowe martwicze nawrotowe.
Etiologia nie jest znana, rozważano powiązanie ich występowania z niedoborem żelaza, kwasu foliowego czy witaminy B12 oraz zaburzeniami hormonalnymi i autoimmunologicznymi. Jeden rzut trwa od 3-4, a nawet więcej tygodni.
Objawy:
– owrzodzenie o wielkości od 10-20mm
– nawrotowe tworzenie się w błonie śluzowej jamy ustnej rozległych i często głębokich owrzodzeń,
– po ich wygojeniu pozostają ściągające blizny
– ich występowaniu może towarzyszyć ogólne osłabienie, stan podgorączkowy, trudności w mówieniu, połykaniu oraz limfadenopatia (czyli powiększenie węzłów chłonnych na skutek stymulacji antygenowej)

Z badań mikroskopowych nie wynika by były one zlokalizowane w obrębie gruczołów ślinowych błony śluzowej jamy ustnej.

AFTY OPRYSZCZKOPODOBNE – zmiany są znacznie liczniejsze i mniejsze (od 1-2mm). Ich charakterystyczna cecha to występowanie na błonie śluzowej pokrytej nabłonkiem  z cechami rogowacenia.  Zlokalizowane są na podniebieniu twardym oraz na dziąsłach. Gojenie aft opryszczkowych trwa do 21 dni, afty te nie pozostają po sobie blizn.


LECZENIE

Leczenie polega zwykle na doraźnym zmniejszaniu bólu i przyśpieszeniu nabłonkowania. Szybsze nabłonkowanie uzyskuje się dzięki stosowaniu przyżegań.

Przyżeganie to stosowanie medycznych zabiegów medycznych polegających na termicznym lub chemicznym koagulowaniu żywej, patologicznie zmienionej tkanki.

W przypadku aft stosuje się przyżegania 1-5% wodnym roztworem azotanu srebra lub pędzlowania błękitem metylenowym, lub pioktaniną. W celu zmniejszenia bolesności aft jak i do przyśpieszenia ich gojenia można stosować preparaty takie jak: Solcoseryl, Chamosaldont, Sachol, Carident oraz kleje tkankowe ( Cyanodont, Fixacryl, Histoakryl).


* Pisząc ten post korzystałam z podręcznika dla studentów stomatologii Choroby błony śluzowej jamy ustnej i przyzębia, Zbigniew Jańczuk i Jadwiga Banach.
 
 

8 thoughts on “AFTY”

  1. Na afty świetny jest Dentosept, sama mam z nimi problem i lek działa rewelacyjnie 🙂 A poza tym dziękuję za bloga i poproszę o więcej! 🙂

  2. Na afty skutecznie działa też spray Lactowaginal(polecił mi stomatolog)ale też można go stosować u dzieci bo łagodzi,koi i nawilża gardło.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Shopping Cart