Do napisania tego postu zainspisrowała mnie książka o alternatywnych metodach leczenia, poruszająca tematy takie jak aromaterapia, akupunktura, arteterapia czy muzykoterapia. Przejrzałam indeks słów kluczowych na ostatnich stronach książki z nadzieją, że znajdę coś interesującego z dziedziny stomatologii. Nie zawiodłam się.
 
Jak piszą autorzy książki, między zębami a ciałem człowieka istnieje ścisła zależność, również w wymiarze psychologicznym. Według holistycznej stomatologii stan zębów ma wpływ na cały organizm ponieważ każdy ząb jest przypisany konkretnej części ciała:
siekacze przyśrodkowe – głowa
drugie zęby sieczne – gardło
kły – ramiona
pierwsze przedtrzonowce – klatka piersiowa
drugie przedtrzonowce – miednica
pierwsze trzonowce – kolana
drugie i trzecie trzonowce – stopy
 
Idąc za tym przypisem, nacisk źle przymocowanej korony zębowej na drugim zębie przedtrzonowm może skutkować przekrwieniem miednicy co może powodować dolegliwości bólowe w obrębie bioder i lędźwi lub zaparcia czy zapalenia pęcherza moczowego. Jak twierdzą niektórzy dentyści holistyczni, poddając się niektórym zabiegom dentystycznym wpływającym na zgryz pacjenta można zaradzić problemom zdrowotnym związanym np. z przewlekłymi bólami kręgosłupa.
 
Autorzy zaznaczają, że choroby zębów takie jak próchnica czy paradontoza są ściśle powiązane z cierpieniem psychicznym. Próchnicy przypisują deficyt uczuciowy, paradontozie sytuacje powodujące osłabienie i wrażliwość.
 
I tak, jak konkretne zęby dentystyczna medycyna holistyczna przypisuje poszczególnym częściom ciała, tak w aspekcie psychologicznym łączy zęby z osobowością człowieka.
Przykład: psucie się zęba trzonowego, jako iż jest on dużym i solidnym zębem oraz stabilizuje całą szczękę, może być wyrazem lęku przed utratą bezpieczeństwa i oparcia w rodzinie. 
 
 
W aspekcie psychologicznym uwzględnia się także lokalizację chorego zęba w jamie ustnej jako iż jego umiejscowienie może wskazywać na brak lub niedostatek kontaktów emocjonalnych. Deficyt uczuciowy zakłóca tworzenie tkanek przyzębia, a to sprzyja rozwojowi próchnicy. Chory ząb w górnej szczęce po lewej stronie oraz w dolnej szczęce po stronie prawej może odpowiadać deficytowi uczuć w relacji z matką. Analogicznie, chory ząb w górnej szczęce po stronie prawej i w dolnej szczęce po stronie lewej może odpowiadać deficytowi uczuć w  relacji z ojcem.
 
 
CZEGO NIE STOSUJE SIĘ W STOMATOLOGII HOLISTYCZNEJ?
– Odrzuca się stosowanie amalgamatów zawierających metale (zwłaszcza rtęć) ze względu na to, że są źródłem skażenia organizmu. Do wypełnień zębów używa się tylko materiałów biokompatybilnych, a wszystkie substancje toksyczne i podrażniające zastępuje się olejkami roślinnymi, które działają przeciwzapalnie, kojąco, dezynfekująco. 
 
– Kwestionuje się niedobór fluoru w organizmie człowieka w związku z czym nie zaleca się go stosować w formie suplementacji przeciwpróchniczej.
 
– niektórzy stomatolodzy holistyczni zalecają usuwanie zębów kwalifikujących się do leczenia endodontycznego ponieważ zęby pozbawione unerwienia traktują jako martwe organy zatruwające organizm toksynami. Inni zaś twierdzą, że nawet usunięty ząb jest integralną częścią szczęki więc po jego usunięciu należałoby go zastąpić implantem (mimo, że mógłby zostać odrzucony przez organizm).  
 
 
CO NA TO NAUKA?
“Żadna publikacja naukowa nie stwierdziła wyższości praktyki holistycznej nad tradycyjnymi metodami stomatologicznymi, także w sferze leczenia możliwych stanów chorobowych wywołanych wadami zgryzu; procedury stomatologii holistycznej nigdy nie zostały zestawione z metodami stomatologii tradycyjnej”. 
 
 
 
 
Dziś to wszystko, dajcie znać czy słyszeliście wcześniej o dentystycznej medycynie holistycznej i co o tym wszystkim myślicie ;).
 
 
*Pisząc ten post korzystałam z informacji zawartych w książce “Sekrety medycyny alternatywnej”.

2 thoughts on “DENTYSTYCZNA MEDYCYNA HOLISTYCZNA #1”

  1. Witam,
    Bardzo ciekawy post. Prowadzę gabinet stomatologii holistycznej. Z założenia stomatologia holistyczna zajmuje się człowiekiem jako całość. Jama ustna jest bowiem bramą do naszego organizmu. Co to znaczy?To co zauważymy w jamie ustnej np. Krwawiące, obrzęknięte dziąsła będzie miało wpływ na cały organizm. Jest to bardziej filozofia leczenia. Czy ktoś w swojej praktyce stosuje akupunkturę czy metodę cranio sacralną to jedt wyborem lekarza. Założeniem jest spojrzenie na człowieka jako całość. Jeśli macie jakieś pytania to chętnie podzielę się wiedzą. Jesteśmy na ten moment jedyną w Polsce kliniką zarejestrowaną w HOLISTIC DENTAL ASSOCIATION.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Shopping Cart