Jakiś czas temu znalazłam karton ze starymi książkami, który należał do dawnego właściciela mieszkania, w którym mieszkam. Wśród wielu książek znalazłam… słownik terminologii stomatologicznej, przypadek? Nie sądzę! 🙂

Drugą znalezioną pozycją, była książka “Problemy higieny i ochrony zdrowia”. Przejrzałam dokładnie jej  zawartość oraz spis treści z nadzieją, że zajdę coś na temat higieny jamy ustnej albo zalecanych środków higienicznych w tamtejszych czasach, bo jest to wydanie z 1977 roku.

Niestety poza zaleceniami żywieniowymi, ergonomią i BHP pracy oraz statystykami na temat zużycia wody i kilkoma innymi tematami, nie znalazłam nic, co mogłoby choć trochę zakrawać, o profilaktykę stomatologiczną.

Za to we wspomnianym wcześniej słowniku terminologii stomatologicznej, który został wydany tylko 4 lata później, znalazłam hasło słownikowe “higienistka stomatologiczna”, które brzmi tak:

“higienistka stomatologiczna, pracownik należący do średniego personelu stomatologicznego, wchodzi w skład zespołu stomatologicznego. Pracuje pod nadzorem lekarza stomatologa w zakresie oświaty zdrowotnej i profilaktyki stomatologicznej (w kraju istnieją szkoły higienistek). ” 

Przypominam, że definicja pochodzi z 1981 roku, czyli sprzed 37 lat!

Natomiast pierwszą higienistką stomatologiczną na świecie została kuzynka doktora Alfreda Fones’a Irene Marshall Newman w 1907 roku! Doktor Fones najpierw przyuczył ją do zawodu, a następnie w 1913 roku założył pierwszą szkołę higieny dentystycznej, którą Irene Marshall Newman ukończyła uzyskując tytuł pierwszej licencjonowanej higienistki stomatologicznej na świecie.

Kolejną ważną postacią z tamtych lat, działającą w obszarze profilaktyki stomatologicznej była Mabel C. McCarthy, która przygotowywała się do zawodu z drugim rocznikiem studentów higieny stomatologicznej.


Jeśli ktoś z Waszych pacjentów albo znajomych będzie się dziwił, że istnieje zawód higienistki stomatologicznej, albo będzie twierdził, że jest to wymysł/moda kilku ostatnich lat, koniecznie pokażcie im tę fotografię hasła słownikowego 🙂
A może znacie jeszcze starsze polskie źródła albo inspirujące osoby związane z tym zawodem? Jeśli tak, będę wdzięczna za komentarz pod tym wpisem! 

PS
Książki, o których wyżej napisałam pokazywałam w InstaStory na moim instagramie, jeśli chcesz być na bieżąco, to zapraszam do zaobserwowania. 🙂

 FACEBOOKINSTAGRAM

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Shopping Cart