JAK DOBRZE WYKORZYSTAĆ DWA LATA NAUKI?

http://higienistki.blogspot.com/2015/09/jak-dobrze-wykorzystac-dwa-lata-nauki.html

Pierwszy semestr, pierwsze zajęcia, wielkie podekscytowanie i wrażenie, że wszystkie tematy z dziedziny stomatologii są tak interesujące, że wystarczy raz przeczytać  i od razu mózg chłonie wiedzę jak gąbka.

Patrząc z perspektywy czasu na dwa lata nauki… zazdroszczę tym, którzy dopiero zaczynają – przyjemnie jest się uczyć czegoś co „wciąga”. Ale nie zapominam też o tym, że  te dwa lata były dla mnie niezłym wyzwaniem organizacyjnym by połączyć szkołę w trybie dziennym z pracą i dojazdami.

Jak dobrze wykorzystać dwa lata szkoły?

1. Poznaj swój plan nauki na najbliższe dwa lata.
Warto wiedzieć z czym będziemy mieli do czynienia i przez jaki okres czasu, by móc wykorzystać go do maksimum i”wynieść” z zajęć jak najwięcej. Treść podstawy programowej znajduje się zapewne w sekretariacie szkoły, możesz ją też znaleźć w sieci.

2. Zaopatrz się w potrzebne rzeczy i materiały.  Podręcznik dla higienistek i asystentek Janczuka i atlasy anatomiczne na początek to podstawa. Do tego komplet odzieży ochronnej: bluza medyczna, spodnie, buty i czepek.3. Korzystaj jak najwięcej z zajęć praktycznych i praktyk końcoworocznych po pierwszym i drugim roku. Jeśli nie masz jeszcze doświadczenia, notka o odbytych praktykach w twoim CV zawsze będzie na twoją korzyść.

4. Angażuj się w dodatkowe zajęcia i projekty lub sam je organizuj. Przedszkola zwykle przyjmują higienistki z otwartymi ramionami, a dzieciaki chętnie biorą udział w zajęciach z profilaktyki zdrowotnej. Dzięki temu zdobędziesz cenne doświadczenie w prowadzeniu edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia, które również będzie mile widziane w CV.

5. Uzupełniaj i poszerzaj swoją wiedzę uczestnicząc w wydarzeniach stomatologicznych  oraz korzystając z edukacyjnych stron internetowych.

6. Korzystaj z przywilejów z posiadania statusu ucznia: ulgi na przejazdy środkami transportu publicznego, niższe ceny za uczestnictwo w kursach i szkoleniach, rabaty przy zakupie odzieży medycznej w niektórych sklepach.

7. Integruj się z grupą. Nawet jeśli nie znajdziesz w grupie bratniej duszy, dobrze jest mieć znajomości;)

8. Nie odwlekaj nauki do egzaminu na sam koniec. Staraj się uczyć systematycznie.

9. Pracuj nad komunikacją. Umiejętność właściwego komunikowania się pomaga w „przenoszeniu” wiedzy na słowa co przydaje się podczas samodzielnej pracy z pacjentem.

10. Pamiętaj, że nie musisz być ekspertem we wszystkich dziedzinach stomatologii.  Znajdź tematy, które cię pociągają i stań się specjalistą w ich zakresie.

Na dziś to wszystko. Jeśli etap dwuletniej nauki w szkole policealnej masz już za sobą i chcesz podzielić się swoimi radami, komentarze są mile widziane.:)