Jak uczyć się do egzaminu? Moje sposoby

Nauka higienistki w szkole policealnej trwa 2 lata. Uważam, że byłby to wystarczający czas, żeby przygotować się do egzaminu, ale niestety szkoła szkole nierówna i w niektórych przypadkach można liczyć tylko na siebie.
Kilka osób pytało mnie o to, jak uczyłam się do egzaminu, więc postanowiłam, że napiszę na ten temat osobny post, bo być może
komuś przydadzą się moje wskazówki. Dla mnie sposoby, które niżej opiszę, były skuteczne i pozwoliły mi osiągnąć zadowalający wynik.

OD CZEGO ZACZĄĆ?

1. Odwiedź stronę CKE i zorientuj się jakie są wymagania egzaminacyjne.
2. Poszperaj w internecie i znajdź arkusze egzaminacyjne z poprzednich lat.
3. Utwórz na swoim komputerze nowy folder o nazwie EGZAMIN i ściągnij do niego arkusze, które udało ci się znaleźć.
4. Zaopatrz się w “Podręcznik dla asystentek i higienistek stomatologicznych” Z. Jańczuka, jeśli jeszcze go nie posiadasz. Jest to pozycja obowiązkowa, w przygotowaniach do egzaminu, jednak nie warto ograniczać się tylko do niej.

Oprócz tej książki, korzystałam też z:
“Propedeutyka stomatologii” Z. Janczuk (kupiłam ją za 7zł w antykwariacie)
– “Zarys kariologii” Danuta Piątkowska

5. Wydrukuj arkusze egzaminacyjne
6. Kup kolorowe długopisy i zakreślacze. Podobno 80% ludzi to WZROKOWCY – ja z pewnością do nich należę. Są też słuchowcy i kinetycy, poczytajcie w Internecie
7. Zrób własny kalendarz i zorganizuj dobrze czas. Podziel materiał na mniejsze partie i wybierz dni, w które możesz się uczyć. Po co to wszystko planować? Bo najgorsze to obudzić się z ręką w … nocniku.
8. Ucząc się z książki rób notatki, (ale nie przepisuj całej książki), krótkie, czytelne i kolorowe notatki, pomogą przyswoić wiedzę i przydadzą się na powtórki. U mnie najlepiej sprawdzały się czyste kartki A4.
9. Rozwiązuj arkusze, to chyba najlepszy sposób nauki, pod warunkiem, że nie ograniczasz się  tylko do spisywania odpowiedzi z klucza. W moim przypadku arkusze + teoria powtarzana przy okazji ich rozwiązywania dały wyśmienite wyniki.
10. Zaznaczaj odpowiedzi w arkuszu –  nie rozwiązuj zadań w myślach. Dzięki temu, po sprawdzeniu swoich odpowiedzi z kluczem, możesz na marginesie zapisać wyjaśnienie, dlaczego właśnie ta odpowiedź jest prawidłowa.
11. Jeśli masz trudności z jakimś zadaniem, od razu wracaj do tematu  i spróbuj znaleźć odpowiedź w książce.
12. Rozszerzaj zakres pytań, wymyślaj podobne pytania, które mogą pojawić się na egzaminie.
13. Rób sobie przerwy w trakcie nauki, dotleniaj się.
14. Praktyka – jeśli jeszcze nie pracujesz w zawodzie, korzystaj ile możesz z zajęć praktycznych. Nauka poprzedzona praktyką jest dużo przyjemniejsza i szybsza. A jeśli zajęcia w twojej szkole nie są “poważnie traktowane”, idź na praktyki do gabinetu, w którym będziesz mógł się dużo nauczyć, a nie tylko odbębnić godziny.
15. Zapamiętywanie przez niezobowiązujące czytanie –  czyli czasopisma stomatologiczne i Internet jako kopalnia wiedzy:) 
16. Wyluzuj się i nie panikuj. Ja prawdziwe przygotowania do egzaminu, nie licząc zajęć w szkole, zaczęłam miesiąc przed. Było intensywnie, ale dałam radę.

* Pamiętajcie, że to tylko moje sposoby na naukę, każdy z nas w inny sposób przyswaja wiedzę. Próbujcie rożnych rzeczy i znajdźcie to co wam odpowiada. A jeśli macie jakieś fajne rady dla uczących się, podzielcie się w komentarzach:)