KIM JEST HIGIENISTKA? – INFOGRAFIKA

 

Kim jest i czym zajmuje się dentysta wiedzą nawet dzieci. Kim jest i czym się zajmuje higienistka stomatologiczna, nie wiedzą do końca nawet dorośli. Pacjenci często widząc kogoś u boku lekarza, zakładają,  że to asystentka. Zastanawiają się, jak to naprawdę jest lub zaczynają się gubić dopiero gdy ta, jak wcześniej sądzili asystentka, ma wykonać u nich samodzielnie jakiś zabieg.

Jeśli więc jesteś higienistką i pracujesz samodzielnie z pacjentem, z pewnością nie raz zdarzyło Ci się, że pacjent zwrócił się do Ciebie per Doktor. Zapewne nie raz pomyślał też,  że jesteś studentką stomatologii albo młodym lekarzem stażystą i nie miał pojęcia o studiach dla higienistek ani ich samodzielnej pracy w zakresie profilaktyki stomatologicznej. Przyzwyczajony do obecności „pielęgniarki” i „pomocy dentysty”  słysząc hasło „higienistka”, widzi oczami swojej wyobraźni higienistkę szkolną, u której smarował głowę Amolem w nadziei na uniknięcie kartkówki z matematyki.

Mnie też takie sytuacje zdarzają się co jakiś czas. Szczególnie gdy pracuję przy zabiegach ortodontycznych i „zmieniam” lekarza ortodontę w pewnych czynnościach, które mogę zrobić sama. Na szczęście lekarze, kierując do mnie pacjenta, zwykle wyjaśniają wcześniej, że jako higienistka stomatologiczna, jestem specjalistką w dziedzinie profilaktyki, dlatego ja lepiej przeprowadzę u nich zabieg higienizacyjny czy profilaktyczny.

Pacjenci wciąż zadają sobie mnóstwo pytań związanych z naszym zawodem:
– jak to jest, że osoba, która asystuje lekarzowi i czasem pracuje za biurkiem w rejestracji „nagle” będzie usuwać mi kamień? Czy zatem higienistka i asystentka oznacza to samo?
– Skąd mam wiedzieć, że osoba podająca się za higienistkę/higienistę ma odpowiednie wykształcenie i uprawnienia do przeprowadzania zabiegów? Ma na to jakieś dokumenty?
– Dlaczego stomatolog oddaje mnie w ręce higienistki, a nie zajmie się mną sam? Higienistka naprawdę może zrobić to lepiej?

Myślę, że dopóki nie zaczniemy, jasno mówić kim jesteśmy, czym się zajmujemy, jak wygląda nasza praca i z jakimi problemami mogą przychodzić do nas pacjenci, dopóty nie zwiększymy świadomości społeczeństwa. Ja w tym celu postanowiłam stworzyć małą infografikę  przedstawiającą postać higienistki.


 

Będzie mi miło jeśli dasz znać co sądzisz o tej infografice i co jeszcze według Ciebie powinno się na niej znaleźć.

 


INSTAGRAM           FACEBOOK