NAPOJE GAZOWANE SĄ SZKODLIWE DLA ZĘBÓW?

Dzieci rzadko czują potrzebę mycia rąk. Chętnie lepią babki z mokrego piasku, otrzepują ręce o spodnie i ze smakiem (brudnymi łapkami) jedzą kanapkę. Dzieje się tak między innymi z dwóch powodów:
– nie zdają sobie sprawy, że może to być niebezpieczne dla ich zdrowia,
– często kierują się zasadą, że gdy czegoś nie widać to tego nie ma.
 
Stąd zdarza się, że gdy poprosimy Jasia by umył zęby, ten przyjrzy się im bacznie w lustrze i zapyta ze zdziwieniem, „po co? Przecież nie są brudne…”.
 
Warto uczyć dzieci dlaczego i jak powinno się dbać o zęby, a jak wiadomo, dzieci najszybciej uczą się poprzez zabawę, angażując zmysł wzroku, słuchu, smaku, węchu i dotyku. Dlatego dzisiaj chcę wam pokazać zabawę/doświadczenie, albo lepiej… „EKSPERYMENT”, dzięki któremu dziecko będzie mogło się przekonać o szkodliwym wpływie napojów gazowanych na zęby oraz zrozumieć dlaczego tak ważna jest codzienna higiena jamy ustnej.
 
POTRZEBNE RZECZY:
– jajko,
– pasta do zębów,
– szczoteczka do zębów,
– szklanka,
– napój gazowany,
– ręcznik papierowy. 
 
ETAP I
 • Umyj jako i dokładnie je osusz.
 • Nanieś pastę do zębów na połowę jajka.
 • Tak przygotowane jajko odstaw na kilka dni.
ETAP II
 • Umyj dokładnie jajko pod bieżącą wodą – pasta szybciej się rozpuści gdy użyjesz ciepłej wody.
 • Następnie osusz przy użyciu ręcznika papierowego.
 • Umieść jajko w szklance wypełnionej napojem gazowanym.
 • Odstaw na kilka dni.

   ETAP III
 • Wyjmij jajko ze szklanki.
 • Umyj je delikatnie pod bieżącą wodą.


ETAP IV
Sprawdź jak teraz wygląda skorupka jajka.

 
* Dziecko będzie mogło zauważyć zmianę koloru spowodowaną barwnikami zawartymi w napoju oraz pęknięcia skorupki na obszarze wcześniej nie pokrytym pastą.
 

ETAP V
Umyj jajko przy pomocy szczoteczki do zębów.

 
 
 *Po chwili szczotkowania, dziecko będzie mogło zauważyć, że szczotkowanie przebarwionej skorupki przywraca jej naturalny kolor. Dla lepszego efektu, można sfotografować jajko przed i po lub porównać kolor świeżego jajka z jakiem wykorzystanym do doświadczenia.
 


 
PS
Pamiętajcie, że nie jest to eksperyment naukowy. Ma to być przede wszystkim przyjemna nauka i świetna zabawa dla dzieci! Jeśli organizujecie w szkołach pogadanki o higienie jamy ustnej, a nie macie możliwości zrobienia dwuetapowych spotkań z daną grupą w odstępie kilku dni, dobrej jakości zdjęcia i omówienie doświadczenia również wzbudzi duże zainteresowanie.:)