NARZĘDZIA ORTODONTYCZNE #1


Przygotowałam dla Was zdjęcia oraz opisy poszczególnych narzędzi ortodontycznych. Ich znajomość i umiejętność używania jest przydatna przy higienizacji pacjenta ortodontycznego. Dzięki nim możemy „rozbroić” poszczególne elementy aparatu i założyć je z powrotem po higienizacji.

Podstawowe elementy aparatu ortodontycznego to:
– zamki ortodontyczne przyklejane na powierzchnie zębów,
– łuk ortodontyczny,
– ligatura trzymająca łuk w zamku (przy zamkach samoligaturujących, nie jest ona potrzebna).
 


 
W przypadku tradycyjnego stałego aparatu ortodontycznego, do założenia i ściągnięcia tych trzech elementów potrzebne są:
– zgłębnik (do ściągnięcia elastycznych ligatur z zamka),
– kleszcze do zakładania ligatur,
– kleszcze Weingarta (do ustawiania lub wyciągania łuku oraz zaginania jego końców),
– kleszcze do dystalnego ucinania łuku wewnątrzustnie lub zewnątrzustnie,
– kleszcze do zaginania łuku.
 
 
KLESZCZE DO ZAKŁADANIA LIGATUR
 
 
                                        

 

KLESZCZE WEINGARTA

 

 

KLESZCZE DO DYSTALNEGO UCINANIA ŁUKU

KLESZCZE DO ZAGINANIA ŁUKU
WIDELEC ORTODOTNYCZNY

Oprócz ligatur elastycznych, stosuje się również krewetki, czyli metalowe druciki mocujące łuk w zamkach. Po ich założeniu należy odbarczyć wystający element tak, by nie powodował dyskomfortu i nie przeszkadzał podczas mówienia czy jedzenia. Do odbarczenia części wystającej krewetki używa się tzw. widelca.  

 
PS
Wasza aktywność na blogu jak i na facebooku motywuje mnie do tworzenia tego miejsca, dlatego jeśli przypadła Wam do gustu taka forma treści na moim blogu, napiszcie o tym w komentarzu pod postem, jeśli nie, napiszcie, o czym chętnie byście przeczytali w najbliższym czasie:).


 • Anonimowy

  Nie jestem higienistką ani asystentką stomatologiczną, ale bardzo chętnie czytam Twoje wpisy. Są bardzo interesujące i dużo można się dowiedzieć jak i nauczyć. Pozdrawiam!

 • Dziękuję, cieszę się, że znajdujesz na moim blogu coś dla siebie:)
  Pozdrawiam ciepło!

 • Ja z kolei przygotowuję się do egzaminu zawodowego, a nie mam styczności z ortodoncją, więc dla mnie zdjęcia narzędzi to strzał w 10. Dentysci używają różnych sprzętów więc nie wszystkie jesteśmy w stanie zobaczyć je w 3D, a zdjęcia w ksiażkach niekiedy niewyrazne lub niedokładne więc dziękuję w imieniu swoim i moich koleżanek,które także czytają Twojego bloga i z niecierpliwością czekamy na wiecej 🙂

 • Super! Cieszę się, że zdjęcia się przydają:) Pozdrawiam Was serdecznie i trzymam kciuki za przygotowania do egzaminu!

 • Anonimowy

  Dzięki za fajne zdjęcia i super pomysł z podziałem pytań egzaminacyjnych. Ostatnio bardzo przydały mi się zagadnienia o wskaźnikach, a teraz próchnica. Ortodoncję zaczynamy wkrótce. Jestem częstym gościem na Twoim blogu, podobnie jak znaczna część mojej grupy. Przyszła higienistka z Gdyni

 • Anonimowy

  Witam serdecznie, blog jest super. Życzę powodzenia i czekam z niecierpliwością na kolejne posty.