Jeśli uważnie czytacie mojego bloga i wiecie, że angielski nie jest moją mocną stroną, to nie zdziwi Was fakt, że ucieszyłam się, gdy Kasia ruszyła ze swoim blogiem Homey English – Angielski Stomatologiczny Online. Tym bardziej ciekawa byłam publikowanych treści, gdy okazało się, że Kasia jest z wykształcenia higienistką stomatologiczną. A kto lepiej może zrozumieć językowe bolączki w komunikacji z pacjentem, niż osoba, która tę branżę zna od podszewki? 🙂 Poza sprawami typowo językowymi na Homey English znajdziecie również wpis o pracy higienistki stomatologicznej w Australii oraz w Anglii, tymczasem zapraszam na wpis gościnny Kasi, dotyczący instruktażu nitkowania w języku angielskim.Nitkowanie po angielsku – floss like a boss!

Zapewne zdarzyło Wam się kiedyś przyjąć zagranicznego pacjenta, pomiędzy zębami, którego gdyby tylko wziąć porządny mikroskop można by dostrzec rozwieszone banery z napisem „FLOSS ME, PLEASE!!!”.

I tutaj wkraczamy my i nasz angielski. Rodem z Hollywood i Netflixa 😉

Jak w prostych i rzeczowych słowach wytłumaczyć pacjentowi, w jaki sposób ma to prawidłowo robić? I że jest to niezmiernie ważne? Instrukcje podajemy, prezentując równocześnie technikę na modelu.

  1. Take a nice long piece, wrap around your middle fingers. Now pinch floss between thumbs and index fingers.

(Weź ładny, długi kawałek nitki i owiń wokół środkowych palców. Przytrzymaj pomiędzy kciukami a palcami wskazującymi)

  1. Now guide floss between the teeth. Be careful! Once it’s between the teeth, pull it to one side so the floss is looped around the tooth.

(Teraz wprowadź nitkę pomiędzy zęby. Bądź ostrożny! Kiedy nitka jest już pomiędzy zębami, pociągnij ją do jednej strony, tak by oplatała ząb)

  1. The floss needs to disappear under the gum line. That’s what you want to do to get any deposits under the gum line. Ok, so wrapped around the tooth and then just pull it out.

(Nitka powinna zniknąć pod linią dziąsła. Robimy tak po to, żeby pozbyć się złogów spod dziąsła. Ok, mamy więc nitkę owiniętą wokół zęba i teraz ją po prostu wyciągamy)

  1. And then just do the same on the other side as well. Do this between all your teeth both sides with a clean section of floss.

(A potem zrób to samo po drugiej stronie. Zrób tak pomiędzy obiema powierzchniami wszystkich zębów używając czystych fragmentów nitki)

  1. You will see a plaque on the floss. You might also see some bleeding… If you haven’t flossed for a long time you might notice quite a lot of bleeding at first. The reason why it’s bleeding it’s cause the plaque around the gum line is causing gums to be inflamed. Once you remove that plaque and will keep teeth clean that bleeding should reduce and you’ll have your gums healthier.

(Zobaczysz płytkę nazębną na nici. Możesz też zobaczyć trochę krwi… Jeśli nie nitkowałeś zębów przez jakiś czas, możesz na początku zobaczyć całkiem sporo krwi. Powodem krwawienia jest płytka nazębna powodująca zapalenie dziąseł. Kiedy już usuniesz płytkę i utrzymasz swoje zęby czyste, krwawienie powinno się zredukować i dziąsła będą zdrowsze.)

A lot of people don’t have the right technique. They do hasty movements and sometimes damage their gums. Please, try not to be one of them 😉

(Dużo pacjentów nie ma dobrej techniki. Wykonują gwałtowne ruchy i czasami uszkadzają swoje dziąsła. Proszę, postaraj się nie być jednym z nich 😉 )

Słowniczek:
gum line – linia dziąseł
the floss – nić dentystyczna
to floss – nitkować
deposits – złogi nazębne
plaque – płytka nazębna
bleeding – krwawienie
inflamation – stan zapalny
damage gums – uszkadzać dziąsła
pull something out – wyciągnąć coś

Katarzyna Śpiewak – trener języka angielskiego i absolwentka higieny stomatologicznej. W zawodzie przepracowała ponad 6 lat, kilka lat temu zdecydowała się nauczać języka angielskiego stomatologicznego. Prowadzi bloga Homey English – Angielski Stomatologiczny Online i stronę na FB.


Dajcie znać jeśli ta treść była dla Was przydatna, będzie mi bardzo miło jeśli zostawicie pod tym postem komentarz. Jeśli chcecie więcej na temat nitkowania, zapraszam do przeczytania mojego poprzedniego wpisu – CZY NITKOWANIE ZĘBÓW JEST KONIECZNE? DLACZEGO I JAK NALEŻY TO ROBIĆ. Zajrzyjcie również i “zróbcie szum”na Homey English, niech Kasia wie, że robi dobrą robotę 🙂

 FACEBOOKINSTAGRAM

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Shopping Cart