OGŁOSZENIA I MOJA ROZMOWA KWALIFIKACYJNA


Przeglądałam ogłoszenia o pracy dla higienistek w różnych województwach. Podobne „wymagamy”, różne „oferujemy”. Dość często umowa zlecenie.Ogłoszeń całkiem sporo, do wyboru do koloru, ale niestety duża część ogłoszeń w mniej lub bardziej dosłowny sposób informuje, że tak naprawdę chodzi o „panią od wszystkiego”.

 Asystentka, higienistka… mówi się, że to dwa oddzielne zawody, jednak w rzeczywistości są wykonywane równocześnie przez jedną osobę. Pan z portierni nie sprzedaje w szpitalnym sklepiku, pielęgniarka nie odbiera pracy woźnej, ale higienistka bez skrupułów „wygryzie” asystentkę, rejestratorkę, panią woźną, księgowego i technika sterylizacji. A co, jak szaleć to szaleć.

Marzy mi się zobaczyć CZYSTE OGŁOSZENIE  DLA HIGIENISTKI i jeszcze żeby okazało się, że jak napisali tak jest naprawdę. Dla kogoś może wydawać się to nierealne, ale są takie gabinety –
stomatolog ma niezastąpioną asystę, higienistka zajmuje się profilaktyką i edukacją zdrowotną a nad harmonogramem przyjęć pacjentów i telefonami czuwają uśmiechnięte rejestratorki. Nie ma frustracji z nadmiaru obowiązków, chaosu i niepotrzebnego stresu – PRACA W ZESPOLE POPŁACA.

Kiedyś miałam „przyjemność” być na rozmowie kwalifikacyjnej by starać się o stanowisko higienistki. Ogłoszenie znalazłam w sieci, a brzmiało ono tak: „ZATRUDNIĘ HIGIENISTKĘ STOMATOLOGICZNĄ NA CAŁY ETAT”. Wysłałam CV i po kilku dniach zadzwoniła Pani Doktor zapraszając mnie na rozmowę do swojego, jak to nazwała, CENTRUM STOMATOLOGICZNEGO. Była wręcz wniebowzięta, gdy przyjęłam zaproszenie i powiedziałam, że przyjdę na tę rozmowę.

Przychodzę. W poczekalni pusto. Nikt mnie nie wita – nie ma pani rejestratorki. Za ścianą krzyczy jakieś dziecko, po poleceniach wydawanych asystentce, domyśliłam się, że to RWANIE.
Ku uciesze dziecka, właściwie dziewczynki, wizyta wreszcie dobiegła końca, a i moje czekanie się skończyło bo wreszcie ktoś się mną zainteresował.

Zaczęło się. Rozmawiamy.
Im bardziej nasza rozmowa brnie na przód, tym większe moje rozczarowanie…

Zakres obowiązków: osobiste i telefoniczne umawianie pacjentów, prowadzenie dokumentacji medycznej (w tym dla NFZ), obsługa korespondencji, dezynfekcja, sterylizacja, podawanie narzędzi i mieszanie materiałów, przygotowywanie gabinetu do pracy, zanoszenie i przynoszenie prac od technika, zamawianie potrzebnych rzeczy, otwieranie i zamykanie gabinetu no i rzecz jasna… SPRZĄTANIE – podłogi, okna ściany, toalety…

Wzięłam kilka głębszych oddechów, uf… a, że jestem HIGIENISTKĄ, pytam o możliwość samodzielnego wykonywania zabiegów. Dowiaduję się, że „w sumie mogła by Pani je robić, wtedy kiedy mnie nie ma”.
Dalej pytam o formę rozliczania się za nie, wspominając, że w poprzednim gabinecie, w którym pracowałam na początku było to 10% od zabiegu. W odpowiedzi usłyszałam ciszę, DŁUGĄ CISZĘ. Potem, że nie ma takiej możliwości bo ona „robi” pacjentów prywatnych, a ja robiłabym tych na NFZ, a za to jest niewiele kasy więc nie ma skąd dać mi 10 %…

UWAGA! To nie koniec.  Najgorsze w tym wszystkim było to, że liczba godzin pracy w miesiącu miała wynosić blisko 200 godzin, a wynagrodzenie to najniższa krajowa przez 3 miesiące, a potem być może mogłabym zarabiać około 2 tysięcy brutto.


Skąd się biorą takie oferty zatrudnienia?
Panie i Panowie – Higienistki i Higieniści, SZANUJMY SIĘ. Nie zgadzajmy się pracować na takich warunkach. 

 • Anonimowy

  Prawie wszystkie oferty pracy są właśnie takie, nie warto pracować w tym zawodzie – przynajmniej w tym kraju. Zarobisz więcej jako sprzątaczka, pomoc kuchenna, sprzedawca w markecie lub telemarketer – i nawet nie będziesz zagrożona HIV czy WZW.

 • No tak, sporo jest takich ogłoszeń, ale na szczęście są też w Polsce gabinety, w których higienistka jest szanowana a jej wynagrodzenie jest adekwatne do umiejętności i pracy jaką wykonuje, dlatego nie mogę zgodzić się z tym, że nie warto pracować w tym zawodzie. Wszystko zależy od tego gdzie i z kim się pracuje:)

 • popieram! należy szanować siebie i swoje umiejętności; gratuluję tekstu o "nieodbieraniu pracy woźnym" 🙂

 • Dziękuję! 😉

 • Anonimowy

  Takie mamy realia. Startowałam z ogromną determinacją i optymistyczną wizją. Miałam wielkie chęci dokształcania i rozwoju w tym kierunku. Niestety w większości jesteśmy służącymi dentysty. Nasza praca nie jest doceniana, a ze szkoły wychodziłyśmy z przekonaniem o Naszej istotności w gabinecie. Niestety. Z grupy 15 dziewczyn, tylko 1 jest zadowolona z warunków, w jakich pracuje. Reszta mocno się sparzyła i szuka innej drogi.

 • Długo zastanawiałam się, co napisać w odpowiedzi na Twój komentarz i dalej nie wiem. Jedna osoba zadowolona z warunków pracy na 15… to po prostu SMUTNE. Chciałabym żeby się to wreszcie zmieniło i żeby higienistki/higieniści mogli zajmować się tym czym faktycznie powinni i co daje im satysfakcję.

 • Poszukiwanie pracy wcale nie jest taką prostą sprawą, tym bardziej, że pracodawcy stawiają coraz większe wymagania na dane stanowisko. Grunt to się nie poddawać, chodzić na rozmowy kwalifikacyjne i wyciągać z nich konstruktywne wnioski. Reszta przyjdzie z czasem.