Pierwszy dzień pracy w gabinecie stomatologicznym może być stresujący. Warto właściwie się do niego przygotować by zrobić dobre wrażenie na pracodawcy, szybko wdrożyć się do nowych obowiązków i zaaklimatyzować się wśród nowych twarzy. O czym warto pamiętać?
1. PUNKTUALNOŚĆ

Punktualność jest pożądaną cechą pracodawców chcących zatrudnić higienistkę stomatologiczną czy asystentkę. By uniknąć spóźnienia, zapoznaj się z trasą do pracy dzień wcześniej. Sprawdź ile czasu zajmie ci dojazd do gabinetu komunikacją miejską, samochodem czy rowerem. Zorientuj się w jakiej odległości znajduje się najbliższy przystanek i gdzie jest najbliższy parking, na którym będziesz mogła zostawić samochód czy rower.

2. DRESS CODE
Ubierz się zgodnie z gabinetowym dress codem. Zmyj lakier z paznokci, zepnij włosy, zdejmij biżuterię, nie przesadź z makijażem. Postaraj się wyglądać schludnie i profesjonalnie.
 
3. KULTURA OSOBISTA 
Pierwszy dzień w pracy jest zwykle czasem przeznaczonym na poznanie sposobu funkcjonowania gabinetu i jego wyposażenia oraz na poznanie pracowników i organizacji pracy całego zespołu. Zwykle tego dnia jeszcze nikt nie będzie oczekiwał od ciebie samodzielnej pracy, za to ocenienie może zostać poddana twoja kultura osobista. Pamiętaj o uśmiechu i odpowiednich zwrotach grzecznościowych. Nie zwracaj się do nikogo po imieniu dopóki nie zostanie ci to zaproponowane. Gdy ktoś będzie ci przedstawiał przełożonych, poczekaj, aż oni pierwsi wyciągną rękę na powitanie. Podczas przedstawiania współpracowników o tym samym statusie co ty, możesz w ten sposób przywitać się pierwsza. 
 
4. PYTANIA
Nie bój się pytać. Nie wszystkie procedury stomatologiczne, obowiązki i zadania muszą być dla ciebie jasne, nawet jeśli pracowałaś już wcześniej w innym gabinecie stomatologicznym. Im szybciej zdobędziesz potrzebne informacje tym szybciej będziesz mogła samodzielnie pracować. Pierwszy dzień jest najodpowiedniejszym czasem na zadawanie pytań. Po kilku dniach pracy pytanie o podstawowe rzeczy może zostać uznane za nieprofesjonalne.
 
 
5. NOTATKI
Notuj nawet gdy uważasz, że masz świetną pamięć. W sytuacji stresowej jaką jest pierwszy dzień w nowej pracy, pamięć może okazać się zawodna. Warto zrobić sobie przejrzystą mapkę rozmieszczenia poszczególnych rzeczy w gabinecie by następnego dnia nie pytać znowu o to samo; zanotować nazwy programów komputerowych usprawniających pracę gabinetu lub notować wskazówki współpracownika, który będzie ci objaśniał jego obsługę. W Internecie są dostępne także wersje demonstracyjne programów, dzięki czemu możesz się z nimi zapoznać na spokojnie w domu. Zapisz też nazwy nieznanych ci produktów i materiałów stomatologicznych stosowanych w gabinecie i poczytaj o nich w domu.
 
6. AKTYWNE SŁUCHANIE
Unikaj biernej postawy i pamiętaj by nie tylko słyszeć, ale przede wszystkim słuchać tego co mówią do ciebie inni. 
 
7. POKORA
Nie kreuj się na osobę wszystkowiedzącą, bardziej kompetentną niż inni i wychodzącą przed szereg. Unikaj plotkowania, narzekania i nie mów źle o poprzednim pracodawcy. Nie sugeruj się też negatywnymi opiniami krążącymi w gabinecie – daj sobie czas na samodzielną weryfikację. 
 
8. SKUPIENIE 
Pamiętaj, że pierwsze dni w pracy nie są dobrym momentem na zacieśnianie kontaktów towarzyskich. Bądź przyjazna i życzliwa, ale nie daj się wciągnąć w rozmowy na prywatne tematy. Skup się na pracy.
 
9. PAMIĘTAJ, ŻE KAŻDY KIEDYŚ BYŁ “NOWY”
Każdy kiedyś coś zaczynał. Świadomość tego, że każda higienistka czy asystentka stomatologiczna przechodziła kiedyś przez to co ty może być bardzo pomocna. Pierwsze dni szybko miną, potem będzie już z górki. Myśl pozytywnie. 
PS
Mały kopniak na szczęście, powodzenia!:)

1 thought on “PIERWSZY DZIEŃ W PRACY – JAK ZROBIĆ DOBRE WRAŻENIE”

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Shopping Cart