Piaski profilaktyczne wraz ze sprężonym powietrzem oraz wodą to doskonałe znany nam, higienistkom, sposób na profesjonalne oczyszczanie zębów. To, jaki piasek wybierzemy dla pacjenta, może zależeć od wielu czynników ponieważ różnią się one od siebie, między innymi:
– składem chemicznym,
– wielkością ziaren,
– kształtem ziaren,
– smakiem,
– zapachem.


RODZJE PIASKÓW STOMATOLOGICZNYCH


Piasek z dwuwęglanem sodu – ziarna tego piasku mają nieregularny kształt, a ich wielkość waha się od 40/65 do 150 mikronów. Ze względu na to, że jest on tworzony na bazie soli, pacjenci podczas piaskowania odczuwają słony smak. Tego rodzaju piasku nie zaleca się stosować częściej niż co sześć miesięcy. 
Przykładowe piaski z nazwą handlową: Air-Flow classic (40 mikronów), Prophyflex cleanic powder, Omniflow, Monoflow (40- 65 mikronów)


Piasek z węglanem wapnia  – jest on  zdecydowanie delikatniejszy niż powyższy. Jego ziarna mają kształt kulek, dzięki czemu nie rysują szkliwa. Wielkość ziaren jest równa około 65 mikronom. Można bezpiecznie wykonywać za jego pomocą piaskowanie zębów nawet co trzy miesiące.
Przykładowe piaski z nazwą handlową: Prophy Pearls, Kavo, Flash pearl NSK


Piasek z glicyną – to również delikatny piasek, o wielkości ziaren równej około 60 mikronów. Umożliwia bezpieczne piaskowanie u pacjentów z wrażliwym przyzębiem, a także,  w przeciwieństwie do piasku z dwuwęglanem sodu oraz węglanem wapnia, piaskowanie poddziąsłowe. Dodatkowo, nie wymaga polerowania po zakończeniu czyszczenia.
Przykładowe piaski z nazwą handlową: Air-flow perio, Air-flow soft.


Piasek z erytrytolem – to najdelikatniejsza wersja piasków z wszystkich omówionych.  Jest tworzony na bazie alkoholu cukrowego,  wielkość jego ziaren to 14 mikronów (dotyku przypomina mąkę). Nie ma co do niego żadnych ograniczeń: można nim piaskować powierzchnie poddziąsłowe oraz małe i średnie osady z koron zębów, idealnie sprawdza się do czyszczenia okolic implantów, aparatów ortodontycnych.  Jako jedyny nadaje się także do dezynfekcji błony śluzowej.
Przykładowe piaski z nazwą handlową: Air-flow plus.

  FACEBOOK           INSTAGRAM

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Shopping Cart