Płytka nazębna (bakteryjna) jest bezbarwna i niewidoczna dla oka. Dopiero grube jej złogi stają się zauważalne, a sama zaś nabiera koloru dopiero po pochłonięciu różnego rodzaju barwników znajdujących się w pokarmach, napojach czy tytoniu.
 
Płytkę bakteryjną można wybarwiać za pomocą różnych związków chemicznych. Obecnie na rynku stomatologicznym istnieje wiele preparatów, zarówno w postaci płynów jak i tabletek.
 
Wybarwienie płytki bakteryjnej sprawia, że jest ona wyraźnie zaznaczona na powierzchniach zębów, co jest świetnym narzędziem uświadamiającym, motywującym i kontrolnym dla pacjenta. Dla higienistki zaś, jest to środek pomagający poznać stan higieny pacjenta, dobrać indywidualne akcesoria higieniczne, ocenić efektywność instruktażu na kolejnych wizytach oraz mierzyć wskaźniki higieny jamy ustnej związane z płytką nazębną.
Najprostsze środki do wybarwiania to preparaty na bazie mieszaniny: jod z gliceryną, 1% roztwór fioletu krystalicznego, 1% roztwór alkoholowy gencjany. Jednak najpopularniejszy środek to fuksyna, która wybarwia płytkę poprzez połączenie się z polisacharydem płytki.
Do przygotowania fuksynowego wybarwiacza płytki nazębnej potrzebne jest 6g zasadowej fuksyny oraz 100ml 95% alkoholu etylowego. Zasadę fuksyny należy rozpuścić w alkoholu etylowym, a następnie 5-10 kropli tego roztworu należy wlać do kubka wypełnionego do połowy wodą. W celu wybarwienia płytki należy płukać dokładnie jamę ustną tak przygotowanym płynem przez około 30 sekund, następnie wypluć płyn i przepłukać usta ciepłą wodą. Złogi bakteryjne zostaną wybarwione na kolor fioletowoczerwony. Erytrozyna stosowana jest w postaci płynnej (koncentrat zawiera 6,0g erytrozyny na 100ml wody destylowanej) lub w tabletkach, które należy rozpuścić w ustach, a następnie rozprowadzić językiem po wszystkich powierzchniach zębów. Dokładne rozprowadzenie preparatu jest istotne ze względu na to, że trzymanie jej tylko w jednym miejscu nie pozwoli na ewentualne wybarwienie płytki nazębnej i co za tym idzie na właściwą ocenę stanu higieny.


PRZYKŁADOWE GOTOWE PREPARATY DO WYBARWIANIA PŁYTKI NAZĘBNEJ
 
WYBARWIACZ RED-COTE
Dostępny jest zarówno w płynie jak i w tabletkach.
Płyn RED-COTE przeznaczony jest do profesjonalnego stosowania w gabinecie stomatologicznym. Stosuje się 3 krople na 20-30ml wody, Tak przygotowanym płynem płucze się jamę ustną przez 30 sekund. Aby usunąć nadmiar barwnika zaleca się przepłukanie jamy ustnej ciepłą wodą. Tabletki RED-COTE są dobrym narzędziem do domowej kontroli higieny jamy ustnej. Tabletkę należy rozgryźć  po umyciu zębów, a następnie rozprowadzić ją po zębach (na powierzchniach zewnętrznych i wewnętrznych).
MIRA-2-TON
Podobnie jak wybarwiacz RED-COTE, dostępny jest w postaci płynu i tabletek. Wykrywa oznaczając na kolor ciemnoniebieski starą płytkę nazębną, natomiast świeżą płytkę na kolor liliowoczerwony. Ze względu możliwe jego szybkie usunięcie z powierzchni zębów i dziąseł oraz na naturalne barwniki, preparat ten można stosować zarówno w domu jak i w gabinecie stomatologicznym.
 
 
PLAQUE TEST
Jest to żółty roztwór fluorescencyjny przeznaczony wyłącznie do profesjonalnego stosowania w gabinecie stomatologicznym. Po naniesieniu preparatu na dziąsła i zęby za pomocą specjalnej końcówki oraz naświetleniu posmarowanych powierzchni lampą polimeryzacyjną, naloty bakteryjne odznaczają się na kolor żółty. a czysta powierzchnia na kolor niebieski.
 
CARIETEST
Jest to preparat o płynnej konsystencji w kolorze zielonym wybarwiający płytkę nazębną na ten właśnie kolor.

 
FACEBOOK           INSTAGRAM

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Shopping Cart